Zauzece RAM-a?
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se sa korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Linuxo Forumi

Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Zauzece RAM-a?  (Pročitano 1783 puta)
0 članova i 1 posetilac pregledaju ovu temu.
kukibl
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Poruke: 97



« poslato: 19 Април 2007, 15:32:18 »

Imam instaliran Ubuntu 6.10 i Arch 0.8 na laptopu (Toshiba Satellite A100-153). Na Ubuntu koristim KDE i podesio sam preko nekog dodatka da mi prikazuje informacije o zauzecu ram-a, particija, upotreba procesora, mreza itd. (SuperKaramba).

Na Ubuntu-u, kad pokrenem KDE, pise mi da je zauzeto oko 400 MB, ali poslije pola sata koristenja (nista zahtjevno - Opera, muzika, LimeWire i sl.) napise da je zauzeto i do 1000 MB (inace imam 1 GB rama). Da li je to moguce (citaj: normalno)? Pokretao sam i onaj KDE-ov monitor, on kaze istu stvar.

Kod Arch-a koristim XFCE i za sada je maksimum bio nekih 580 MB.

Stoga, zanima me da li je to neka fora kod Linux-a, mozda da samo alocira RAM pa prikazuje da je toliko zauzet ili on stvarno toliko RAM-a "trosi"?

Prijavi uredniku   Sačuvana

Жарко Михајловић
Sr. Member
****
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Poruke: 492


Модерни Платон


WWW
« Odgovor #1 poslato: 19 Април 2007, 17:16:02 »

Nista se ne sekiraj, Linuks tako (inteligentno) radi sa RAM. Dakle, tako treba.
Prijavi uredniku   Sačuvana

DVSoftware
Hero Member
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 699


« Odgovor #2 poslato: 19 Април 2007, 17:49:36 »

Prazan RAM = Beskoristan RAM
komandom 'free' mozhesh tachno videti koliko ti otpada na cache i buffere, a koliko na aplikacije
Prijavi uredniku   Sačuvana

kukibl
Jr. Member
**
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Poruke: 97



« Odgovor #3 poslato: 19 Април 2007, 19:13:58 »

Ok, hvala vam na pomoci!
Prijavi uredniku   Sačuvana

moonbeam_rider
Poser destroyer
Hero Member
*****
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Poruke: 1559



WWW
« Odgovor #4 poslato: 19 Април 2007, 21:31:18 »

Normalno je....
Za razliku od Windoze koja drlja po pagefilu i dok nije kompletno popunjen ceo RAM-a kod linux se uvek iskoriscava cela memorija+jedan deo za cache i tek kada se RAM napuni skoro do vrha krece u upotrebu swap-a
To je nesto sto se zove racionlano koriscenje resursa
« Poslednja izmena: 19 Април 2007, 21:32:54 od Seleuk » Prijavi uredniku   Sačuvana

Power of simplicity - http://www.archlinux.org/
Blog - http://ratos81.blogspot.com/
Besplatni knjizevni magazin Eniaroyah - http://www.eniaroyah.info/
burga
Hero Member
*****
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Poruke: 700


Meet Linus


WWW
« Odgovor #5 poslato: 20 Април 2007, 15:26:00 »

Чак ти и пише у KInfoCenter-у: погледајте слике, ако је велико заузеће РАМа а минимално свапа, онда је систем добро конфигурисан

Citat
Virtual or swap memory is not as fast as physical memory, so operating systems try to keep data (especially often used data), in the physical memory
Prijavi uredniku   Sačuvana

Нема Бога, и Дирак је његов пророк
http://www.burgic.com[img=http://www.boincstats.com/signature/user_1428421.gif]
Neo Anderson
Newbie
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 2


« Odgovor #6 poslato: 08 Мај 2007, 09:19:39 »

Kod mene je zauzece oko 120 MB od 256MB, ili na poslu 250 od 1GB, a imam Ubuntu 7.04, tako da ne znam da li je bas tako, ali ako vi kao iskusniji tako tvrdite onda vam verujem.
Prijavi uredniku   Sačuvana
Sioux
Hero Member
*****
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Poruke: 1189


Adrenalin narkoman


WWW
« Odgovor #7 poslato: 08 Мај 2007, 18:36:39 »

Ma ne trošiš više zbog toga je prazan.
Prijavi uredniku   Sačuvana

Dobar dan
foxbunny
Hero Member
*****
Van mreže Van mreže

Pol: Muškarac
Poruke: 2439



WWW
« Odgovor #8 poslato: 09 Мај 2007, 11:06:42 »

Razgovarao sam jednom prilikom sa covekom koji je pravio KDEov program za nadgledanje performansi (KSysGuard). On tvrdi da na Linuxu nije moguce tacno utvrditi koliko koji proces trosi memorije zato sto je jezgro takvo (bezobrazno, nece da kaze). Cekaju neku noviju verziju jezgra ili da se to sredi pa ce moci da se zna tacno koliko. U medjuvremenu, KDE4 i njegov KSysGuard (ili kako ce se vec zvati) bi trebalo da implementira alternativnu metodu kojom ce se preciznije znati koliko RAMa korisi sta.

Inace, kad sam pitao coveka sta mu znace one stavke u KSysGuardu, on mi rece: "They mean nothing." (Nista ne znace) Ja ga pitam, pa kako to kada si ti pravio program, a on mi onda objasni da je to do jezgra (i objasnjavao mi je kako to tacno ide, ali ja sam vec zaboravio).

Inace, to isto vazi i za programe poput free, top, itd, koji citaju te podatke iz foldera /proc. Valjda je jedini nacin da se utvrdi koliko tacno (i to ne moze u realnom vremenu) bio da se procita vrednost iz nekog fajla u /proc, pa da se pokrene program koji nas zanima, pa se ponovo procita vrednost i utvrdi razlika... Tako nesto.
« Poslednja izmena: 09 Мај 2007, 11:08:32 od foxbunny » Prijavi uredniku   Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  
 
Prebaci se na: